2016 Winners

Health and Wellbeing Award

WINNER: Kirkton of Largo Primary School (Fife)

Finalists:
HMYOI Polmont
Eastwood High School

Raising Attainment in Literacy

WINNER: Redburn School and NLC Speech and Language Therapy (North Lanarkshire)

Finalists
Polbeth Nursery School
Greenwood Academy

Creative Learning Award

WINNER: St Albert's Primary School (Glasgow)

Finalists:
Middleton Park School
Ellon Academy

Raising Attainment in Numeracy

WINNER: Kilwinning Early Years Centre (North Ayrshire)

Finalists:
Middleton Park School
St Ninian's High School

Enterprise and Employability Across Learning (Primary and Early Years)

WINNER: Ferguslie Pre-five Centre (Renfrewshire)

Finalists:
Bonhill Primary School
Cargenbridge Primary School

Enterprise and Employability Across Learning Award (Secondary)

WINNER: Braeview Academy (Dundee)

Finalists:
Ellon Academy
Linwood High School

Making Languages Come Alive

WINNER: St Michael's Primary School (Dumfries and Galloway)

Finalists:
St Blane's Primary School
Dalmilling Primary School

STEM Award

WINNER: Thornton Primary School (Fife)

Finalists:
St Roch's Secondary School
Kirkcaldy High School

Learning Through Technology Award

WINNER: Kirkton of Largo Primary School (Fife)

Finalists:
John Logie Baird Primary School
St Ninian's High School (Cluster)

Educational Supporter of the Year

WINNER: Graeme Reid - Trinity Primary School (Scottish Borders)

Finalists:
Raymond Flanagan - Lochgilphead Joint Campus
Matthew Frankland and Ronald Yule - Hawick High School

Teacher of the Year

WINNER: Danielle Timmons - St Vincent Primary School (South Lanarkshire)

Finalists:
Jonathan Payne - West Calder High School
Iain Cameron - Elgin High School

Headteacher of the Year

WINNER: Sheona Allen - Caledonia Primary School (Glasgow)

Finalists:
Jon Reid - Larbert High School
Stuart Maxwell - Eastwood High School

Parents as Partners in Learning Award

WINNER: St John Ogilvie High School (South Lanarkshire)

Finalists:
Long Calderwood Primary School
Pumpherston and Uphall Station Primary School

Gaelic Education Award

WINNER: Abercorn School (Glasgow)

Finalists:
Sgoil an Iochdair agus Sgoil Dhalabroig
Bun Sgoil Chnoc a' Chonaisg | Whinhill Primary

Lifetime Achievement

WINNER: Carol McManus - St Roch's Secondary School (Glasgow)

Finalists:
Janet Mulraine - Dalmarnock Primary School
Andrew Simpson - Elgin High School

Learning for Sustainability

WINNER: St. Eunan's Primary School (Glasgow)

Finalists:
Redburn School
Lochdonhead Primary School

Transforming lives through Partnerships

WINNER: Redburn School (North Lanarkshire)

Finalists:
ESOL Family Project - South Lanarkshire Council
Douglas Ewart High School